Acıpayam’da Yer Kirazı Denemesi

Çarşamba, Eylül 16th, 2009

Acıpayam'da Yer Kirazı Denemesi

Denizli Merkez, Tavas ve Çal ilçelerinden sonra Acıpayam ilçesinde de Yer kirazı (Physalis) denemesi olumlu sonuç verdi.

2009 nisan ayında Acıpayam merkeze 3 km uzaklıktaki Pınaryazı (Selleri) köyüne dikilen 5 adet yer kirazı meyvesini verdi. Yaklaşık 1 metreye kadar boy atan yer kirazı meraklılar tarafından ilgiyle izleniyor.

Özellikle seçiçi toprak istemeyen suyu ve güneşi seven bir bitki olan yer kirazının Acıpayamda da ilgi görmesi bekleniyor.Meyvelerinin tadı ise bir çok tropikal meyveler gibi hoş kokulu ve lezzetli.

Acıpayamlı çiftçiler İlçe tarım müdürlüğünden bu konuda çalışma yapmasını isteyerek bilgilendirilmeyi beklediklerini söylediler.

Güney Amerika’da halk tarafından deri, şeker, kalp, verem ve idrar yolu hastalıklarının tedasinde uzun yıllardır kullanılan bir bitkidir. Kandaki fazla ürik asitin atılmasına yardımcıdır. Bu nedenle Gut hastalığının tedavisinde 200 yıldan beri, bilinen en doğal tedavi yönetemi olarak kullanılan bir meyvedir.

Sadece meyveleri değil aynı zamanda kökleri ve yeşil kısımlarıda bazı ilaçların yapımında kullanılmaktadır. Bitkinin köklerinde ve yeşil kısmında 8 ayrı alkoloid bulunur. Elde edilen alkoloidler, bitkisel kökenli ilaçların yapımında kullanılmak üzere sanayide değerlendirilirler.

Yer kirazı, C, B1, B2, B3, Keroten gibi bir takım vitamin ve mineraller açısından zengin bir meyvedir. Potasyum içeriği bakımından zengin meyvelerden biridir. Yine önemli miktarlarda vitamin B içerir. Daha olgun meyvelerin daha yüksek miktarlarda beta karoten ihtiva ettiği bilinmektedir. Besin değerlerinin çok yüksek olması ve içeriğindeki kalsiyum nedeni ile özellikle okul öncesi çocukların beslenmesinde tavsiye edilir.

Yer Kirazı, içerdiği karoten sayesinde serbest radikalleri etkisiz hale getirerek yaşlanmayı geciktirici etki gösterir. Cildi güneşin zararlı etkilerinden ve cilt kanserinden korumaya yardımcı olur. Ayrıca metabolizmayı hızlandırır, kan dolaşımını düzenler. Idrar söktürücü özelliği de vardır.

1 Yorum Üzerinde “Acıpayam’da Yer Kirazı Denemesi”


  1. süleyman şen Diyor:

    ben 2009 da denizli tarım fuarından bir fidan aldım saksıda Aydın – Yenipazar’da yetiÅŸtirdim ve meyve de verdi.

Yorum bırak