Bakan Tüzmen: Yer Kirazı Üreticinin Yeni Umudu Olacak

Pazartesi, Temmuz 13th, 2009

Bakan Tüzmen: Yer kirazı üreticinin yeni umudu olacak.

Tüzmen, yer kirazı ile ilgili üreticilere bilgi vererek üretim yapılan seralarda ürünlerin tadına baktı.

Törende konuşan Bakan Tüzmen, tarihi bir gün yaşadıklarını söyledi. Mersin`de tropik meyvelerin yetişebileceğine inandığını vurgulayan Tüzmen, `Bugün yer kirazını kendi imkanlarıyla yetiştirenler var. Ama bunlar ihracat aracılığıyla değerlendirilmezse, bir önem taşımıyor. Yer kirazını üretmesi çok kolay. Bunu ispatlamak için burada deneme üretimi yaptırdım. Bizim üreticimiz; yanında 2 kişi bir şey yapınca 4 kişi daha aynı şeyi yapmaya başlar. Ama herkes aynı şeyi ürettiği zaman dünyada para kazanamazsın. Bırak dünyayı Türkiye`de bile kazanamazsın.` dedi.

Katma değeri yüksek bu ürünün doğal ortamda da yetiştiğini anlatan Tüzmen, fide konusunda da üreticilerin destekleneceğini kaydetti. Tüzmen şöyle konuştu; `Yer kirazı, yaş meyve sebze olarak ya da dondurulup satılabiliyor. Yani ihracatı kolay. Hem iç hem de dış piyasada kullanılma olanağı var. Ayrıca çok da şifalı bir ürün. Bizi izlemeye devam edin ve ürüne sahip çıkın. Mersin kalitesiyle bunları satacaksınız ve aynı kalitede de para kazanacaksınız.`

Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ise, Türkiye`de yer kirazının üretiminin yeni olduğunu belirterek, tanıtımının iyi yapılması gerektiğini söyledi. Tarım ihracatının, ihracatta yüzde 17`lik bir paya sahip olduğuna dikkat çeken Büyükekşi, tarım sektörünün, istihdama yaptığı katkı ve ihtiyaç duyduğu ham madde ithalatının düşük olması nedeniyle önem taşıdığını belirtti. Tarım ihracatında Türkiye`nin alacağı yol olduğuna işaret eden Büyükekşi,`Bu konuda katma değeri yüksek ürünlerin yetiştirilmesi önemli yer tutuyor. Bu açıdan bakıldığında bugün atılan adım çok önemli. İhracatı geliştirmek istiyorsak, alternatif ürünlere de önem vermeliyiz` dedi.

Mersin Valisi Hüseyin Aksoy da yaptığı konuşmada, Mersin`in tarım sektöründe önemli bir potansiyele sahip olduğuna dikkat çekti. Mersin`de tarım, turizm ve lojistik konusunda 3 sektörün öne çıktığını anlatan Aksoy,`Mersin`de çok daha iyi bir tarım politikası izlemek için master projelerimizi hazırladık. Üreticilerin bir takım eksik ve yanlış bilgilere sahip olduğunu görüyoruz. En büyük eksikleri ise bu sene salatalık para ettiyse gelecek sene herkesin ona yönelmesi. Ama gelecek sezon o ürün bol olunca sıkıntı yaşıyorlar. Ama artık yaptığımız alternatif ürün arayışlarıyla bu sıkıntıların önüne geçmiş olacağız.`dedi.

Konuşmaların ardından üretim yapılan seralara geçen davetliler yer kirazının tadına baktı.

Meyveleri taze olarak tüketilebilen ve kullanım alanı oldukça geniş olan yer kirazı (Physalis), sahip olduğu aroma ve mayhoş tattan dolayı meyveleri tüm dünyada pastacılıkta, sos ve marmelat yapımında, meyve salatalarında ve tatlılarda kullanılıyor.

Ümit Pıtır

14 Mart 2009, Cumartesi

Yorum bırak