Bu Kirazın Kilosu 175 TL!!

Pazartesi, Temmuz 13th, 2009

Bu kirazın kilosu 175 TL!!

Yer kirazı örnek sera tanıtımında konuÅŸan Devlet Bakanı KürÅŸad Tüzmen, “Mersin için tarihi bir gün, bu topraklarda ekonomik deÄŸeri yüksek tropikal meyve yetiÅŸtirilebileceÄŸini gösterdik” dedi.

Türkiye Ä°hracatçılar Meclisi(TÄ°M) BaÅŸkanı Mehmet BüyükekÅŸi ise “Rahmetli Özal’ dan önce kimse kiviyi bilmiyordu, ÅŸimdi herkes tanıyor. Yer kirazı da öyle tanınacak” diye konuÅŸtu.

Dünya yaÅŸ meyve sebze piyasasında, 50 milyon dolarlık ihracat hacmi ve yaklaşık 175 TL’ lik kilo fiyatıyla kendine yeni yeni yer bulan yer kirazı (physalis), Anavatanı Güney Amerika`dan sonra ilk kez Türkiye`de Mersin bölgesinde yetiÅŸtirildi. Akdeniz Ä°hracatçı Birlikleri (AKÄ°B) öncülüğünde yetiÅŸtirilen ve bölge çiftçilerinin ürünü tanımaları açısından örnek seralarda sergilenen meyve, ilk ürünleri ile görücüye çıktı. Sera tanıtım toplantısına katılan Devlet Bakanı KürÅŸad Tüzmen, Mersin bölgesinin iklim yapısının farklı ve katma deÄŸeri yüksek ürünlerin yetiÅŸtirilmesine uygun olduÄŸunu vurgulayarak, “Mersin için tarihi bir gün, bu topraklarda ekonomik deÄŸeri yüksek tropikal meyve yetiÅŸtirilebileceÄŸini gösterdik” dedi.

Yer kirazının küresel ısınma dikkate alındığında gelecek dönemde ülke için önemli ihraç ürünlerinden biri olabileceÄŸine dikkat çeken Tüzmen bölgenin ürünü yetiÅŸtirmede öncü olacağını ifade etti. Tüzmen, “Yer kirazı ÅŸifalı ürün. Her ÅŸeye iyi geliyor, siz benim ne demek istediÄŸimi anladınız” dedi. Çiftçilerin yeni ürünlere ilk baÅŸta soÄŸuk baktığını hatırlatan Tüzmen, “Yeni bir ürüne siz ne kadar destek verirseniz o ürün o kadar yaÅŸar. Yer kirazının ekonomik deÄŸeri çok yüksek, kilosu yaklaşık 175 TL. Ãœretmek isteyenlere fide desteÄŸi de saÄŸlayacağız” diye konuÅŸtu.

Tarım ürünleri ihracatının payı artıyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ise katma değeri yüksek olan meyvenin Türkiye tarım ihracatına büyük katkısı olacağını vurguladı. 2008 yılında tarım ürünlerinin toplam ihracattan yüzde 10`luk bir pay aldığını hatırlatan Büyükekşi, 2009 yılı ilk iki aylık döneminde ise tarım ürünleri ihracatının payını yüzde 15`lere yükselttiğini ifade etti. Büyükekşi, yılsonuna kadar aynı oranın süreceğini belirterek, `2009 yılı sonunda tarım ihracatımızın payı yüzde 10`lardan, yüzde 15`lere çıkacak` dedi. Tarım ürünlerinin yüzde yüz döviz getirisi olduğunun altını çizen ve 2008 yılının 13.5 milyar dolar ihracat ile kapandığını hatırlatan Büyükekşi, tarım ürünleri toplam ihracatını 20 milyar dolar seviyesine çekmeyi planladıklarını açıkladı.

“Rahmetli Özal” dan önce kimse kiviyi bilmiyordu, ÅŸimdi herkes tanıyor. Yer kirazı da öyle tanınacak” diye konuÅŸan BüyükekÅŸi, 20 milyar dolarlık tarım ürünü ihracı hedefine ulaÅŸmak için ekonomik getirisi yüksek yer kirazı gibi yeni ürünlere ihracat camiası olarak her türlü desteÄŸi vereceklerini sözlerine ekledi.

AKİB Başkanlar Kurulu Başkanı Bülent Aymen de yer kirazının ihraç payının yanı sıra sağlık açısından önemine de vurgu yaptı. Aymen Birlik olarak daha farklı ürünlerin yetiştirilmesine de her türlü katkıyı vereceklerini söyledi.

Yer Kirazı hakkında…

Meyveleri taze olarak da tüketilebilen “yer kirazı” nın kullanım alanı oldukça geniÅŸ. Sahip olduÄŸu güzel aroma ve mayhoÅŸ tattan dolayı meyveleri tüm dünyada; pastacılıkta, sos ve marmelat yapımında, meyve salatalarında ve tatlılarda kullanılıyor. Reçeli de son derece lezzetli. Yer kirazı kurutularak da pazarlanabiliyor.

C, B1, B2, B3, Karoten vitamin ve mineralleri açısından zengin bir meyve olan yer kirazı, 100 gr`ında %6 oranında şeker ihtiva ediyor. Kandaki ürik asidi atması, içerdiği karoten sayesinde serbest radikalleri etkisiz hale getirerek yaşlanmayı geciktirmesi, metabolizmayı hızlandırıp, kan dolaşımını düzenlemesi faydalarından sadece bir kaçı. Meyve, bitkisel ilaçların yapımında kullanılmak üzere sanayide de değerlendiriliyor.

Rotahaber

Yorum bırak