İhracatta Alternatif Ürün Arayışları

Çarşamba, Eylül 16th, 2009

Ä°hracatta alternatif ürün arayışları kapsamında; anavatanı Güney Amerika’dan sonra Türkiye’de ilk defa Mersin’in Silifke ilçesinde üretimine baÅŸlanan yer kirazında pazar arayışları sürüyor.

Ä°hracatta alternatif ürün arayışları kapsamında; anavatanı Güney Amerika’dan sonra Türkiye’de ilk defa Mersin’in Silifke ilçesinde üretimine baÅŸlanan yer kirazında pazar arayışları sürüyor. Akdeniz Ä°hracatçı Birlikleri (AKÄ°B) öncülüğünde deneme üretimi devam eden ürünün, önümüzdeki süreçte Rusya, Amerika ve Ä°spanya gibi ülkelere ihraç edilmesi planlanıyor.

Yer kirazının ihraç edilmesi noktasında AKÄ°B Toplantı Salonu’nda bir deÄŸerlendirme oturumu yapıldı. ‘Dış Ticaret Koçları’nın da hazır bulunduÄŸu toplantıda yer kirazında seri üretime geçilmesi halinde hangi ülkelere ihraç edilebileceÄŸi konusu masaya yatırıldı. ‘Yer Kirazı Dış Pazar AraÅŸtırması Projesi’ kapsamında yapılan etkinlikte konuÅŸan AKÄ°B Genel Sekreteri Selami Gedik, 1970′li yıllarda çileÄŸin Türkiye açısından çok deÄŸerli bir meyve olarak öne çıktığını hatırlatarak, bugün gelinen noktadaysa her gelir grubundan insanın rahatlıkla yiyebileceÄŸi bir ürün olduÄŸunu dile getirdi.

Selami Gedik, 2008 yılında sadece Silifke ilçesinde yer alan Göksu Deltası’ndaki çilek ihracatından 23 milyon dolarlık bir gelir elde edildiÄŸi bilgisini vererek, “Bu rakam bizim için çok büyük bir rakam. Çilekten elde ettiÄŸimiz gelir, bugün dünyada en fazla yer kirazı ihracatı yapan Kolombiya’nın geçen yılki ihracatıyla aynı” dedi. Domates ve çileÄŸin yanında bölge üreticilerinin ihraç edebileceÄŸi alternatif bir ürün oluÅŸturmayı amaçladıklarını kaydeden Gedik, 6-7 yıldan bu yana yer kirazı üzerinde kafa yorduÄŸunu ve yapılan çalışmalarla birlikte dönemin Devlet Bakanı KürÅŸad Tüzmen’in de desteÄŸiyle ürünün üretimine baÅŸlandığını anlattı. Bugün yer kirazı konusunda 6 alternatif pazar olduÄŸu bilgisini de veren Gedik, söz konusu ülkelerin de Amerika, Almanya, Dubai, Hollanda, Ä°spanya ve Rusya olduÄŸunu belirtti.

AKÄ°B Raportörü Sami Süygün de, tıpkı ‘Dış Ticaret Koçları Projesi’nde olduÄŸu gibi yer kirazının da baÅŸlı başına bir proje olduÄŸunu ifade ederek, 9 aylık zaman diliminde yapılan çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi verdi. Süygün, AKÄ°B Ar-Ge Birimi tarafından ilk kez 25 Kasım 2008 tarihinde yapılan araÅŸtırma serisinin ardından Silifke’de deneme üretimine baÅŸlandığını hatırlatarak, söz konusu üretimde de yer kirazının Türkiye’ye ve Mersin’e en uyumlu türü olana ‘physalis’ türü üzerinde çalıştıklarını anlattı. Yer kirazının meyvesinin yanı sıra reçeli ve fidanlarını üreticiyle buluÅŸturduklarına dikkat çeken Süygün, bugüne kadar da bölge üreticisine deneme amacıyla 2 bin adet fidan dağıtılarak, bunların toprakla buluÅŸturulmasının saÄŸlandığını söyledi.

Süygün, “Toprakla buluÅŸturulan fidanların, bugün meyvesini alıyoruz ve geri dönüşler de hala devam ediyor. Yer kirazıyla ilgili olarak araÅŸtırmalara baÅŸladığımız ilk dönemde hiç sonuç alamamıştık. Ancak bu durum, bugün tersine döndü ve 2 milyona yakın bir sonuca ulaÅŸtık. Bu durum da 9 aylık bir zaman diliminde alınan mesafeyi çok net bir ÅŸekilde ortaya koyuyor. Ãœretimin bölgede yaygınlaÅŸtırılması noktasında bir dizi toplantılar gerçekleÅŸtirdik. Ancak bu çalışmalar sadece bölgemizde deÄŸil, ülke genelinde ses getirdi ve geri dönüşler oldu. BeklediÄŸimizin üzerinde bir ilgiyle karşılaÅŸtık” diye konuÅŸtu.

Toplantıda 3′er kiÅŸiden oluÅŸan 5, 4 kiÅŸiden oluÅŸan bir grup olmak üzere toplam 19 Dış Ticaret Koçu, yer kirazının ihraç edileceÄŸi ülkelerle ilgili bilgi verdi, oturuma katılan diÄŸer koçlarsa yapılan sunumlara göre söz konusu ülkelere puan verdi.

1 Yorum Üzerinde “Ä°hracatta Alternatif Ãœrün Arayışları”


  1. hasan guzeloglu Diyor:

    sayin yetkili
    yer kirazi yetistiriciligini Amasya’da yapmak istiyorum bu konuyla ilgili bilgilendirme ve fidan temini hakkinda bilgi almak istiyorum.
    ulkemiz icinde buyuk bir ihracat kapisi olacagini dusunuyorum.
    ilginize tesekkur ederim

Yorum bırak