Kilosu 175 Liraya Ä°thal Edilen Yer Kiraz Ãœretimi Denizli’de BaÅŸladı

Çarşamba, Eylül 16th, 2009

Devlet eski Bakanı KürÅŸad Tüzmen’in geçen yıl Mersin’de tanıtımını yaptığı yer kirazı (Ä°nka eriÄŸi), ürünleri para etmediÄŸi için alternatif arayan çiftçinin umut kapısı oldu. Asıl memleketi Güney ve Orta Amerika ülkeleri olan yer kirazı, Denizli’nin Çal ve Tavas ilçelerinde de üretilmeye baÅŸlandı.

Tavas’ta Mustafa KısaoÄŸlu tarafından üretilen yer kirazının kilosu 175 liraya kadar çıkıyor. 5 dekarlık arazide yer kirazı yetiÅŸtiren KısaoÄŸlu, yurt dışından ithal edilen yer kirazını yetiÅŸtirmeye baÅŸlamasının ardından ilçede baÅŸka üreticiler tarafından da üretilmeye baÅŸlandığını söyledi. Yer kirazının, Kleopatra’nın hazinesi olarak da bilindiÄŸini ifade eden KısaoÄŸlu, ”Güney ve Orta Amerika’da üretilen bu meyve Türkiye’de Antalya ve Denizli’de üretilmeye baÅŸlandı. Yurt dışından ithal edilen bu meyvenin kilogram fiyatı 175 liradan satılıyor. Ãœretim arttığında Türkiye’de fiyatı 25 liraya kadar düşürülmesi hedefleniyor. Bu meyve çiftçi için üretimi basit geliri yüksek bir meyvedir.” dedi.

Geçen yıl deneme üretimini yaptıkları yer kirazının bu yıl üretimini yaptıklarını ifade eden KısaoÄŸlu, “Gut hastalığına iyi geliyor. Şekerin düşürülmesinde, bağırsak çalıştırma, idrar söktürme özelliÄŸi olan bir meyvedir. Tavas, bu ürünün yoÄŸun üretildiÄŸi merkezlerden biri olabilir. Bu ürün her tür toprakta yetiÅŸebilir, hatta çorak arazide bile yetiÅŸebiliyor. Yaz boyunca, sıcaklar azalıncaya kadar ürün vermeye devam etme özelliÄŸi var. Sera ortamına alındığındaysa yıllarca ürün alınabiliyor. Açık havada üretim yapıldığında bir kök yer kirazından 1 ile 1,5 kilo arasında ürün alınmakta, kapalı ortamdaki seralardaysa 3 kiloya kadar ürün alınabilir. Dikmek isteyen düşünmeden dikebilir.” diye konuÅŸtu.

DENÄ°ZLÄ° (CÄ°HAN)

1 Yorum Üzerinde “Kilosu 175 Liraya Ä°thal Edilen Yer Kiraz Ãœretimi Denizli’de BaÅŸladı”


  1. ibrahim yılmaz Diyor:

    çok güzel bir meyve bende bursada yetiştirmek istiyorum ama bana yaedımcı olacak birini arıyorum.

Yorum bırak