Mersin, Yer Kirazı İle İhracatını Artırmayı Hedefliyor

Çarşamba, Eylül 16th, 2009

Devlet Bakanı KürÅŸad Tüzmen’in 2008 yılı Kasım ayında alternatif ürünlerle çiftçiye yeni ihraç kalemleri kazandırmak için egzotik meyveler üretilmesi talimatı vermesiyle birlikte araÅŸtırmaya baÅŸladıklarını anlatan AKÄ°B Genel Sekreteri Selami Gedik, yaptıkları araÅŸtırma sonunda ilk etapta yer kirazı olarak adlandırılan Physalis peruvana bitkisinin yetiÅŸtirilmesi kararını verdiklerini söyledi. Yer kirazının sarı kiraz büyüklüğünde, tadı ve rengi alıç, ananas ve domatese benzeyen, taç yaprakları arasında doÄŸal korumalı bir meyve olduÄŸunu bildiren Gedik, ürünün DoÄŸu Karadeniz daÄŸlarında yabani olarak yetiÅŸtirildiÄŸini, ancak bu meyvelerin büyüklüğünün bezelyeden biraz iri olduÄŸunu, sistemli ilk üretimin ise Mersin’de gerçekleÅŸtirildiÄŸini dile getirdi. Ãœrünün bulunması sonrasında 1 dönümlük arazi üzerinde deneme üretimine baÅŸladıklarını ifade eden Selami Gedik, ardından geçen yaklaşık 140 günlük çalışma sonunda hasadın ılık bir Mart gününde gerçekleÅŸtirildiÄŸini bildirdi. Ãœrünün tanıtımının yapılmasıyla birlikte bölge çiftçisinin yoÄŸun talebiyle karşılaÅŸtıklarını anlatan Gedik, bunun üzerine fide yetiÅŸtirmeye baÅŸladıkları gibi fideciliÄŸi de teÅŸvik ettiklerini söyledi. “Şuanda Silifke Tarım Ä°lçe Müdürlüğü’ne, Silifke Kaymakamlığı’na ve AKÄ°B’e ekim için yapılan baÅŸvurular 100 dekarı bulmuÅŸtur” diyen Selami Gedik, yaklaşık 40 yıl önce bölgeye çilek fideleri getirilerek ekiminin teÅŸvik edildiÄŸini hatırlatarak, ÅŸunları söyledi: “Bugün bölgemizden yurtdışına 2008 yılı itibariyle 23 milyon dolar deÄŸerinde çilek ihraç edilmiÅŸtir. Ancak yer kirazı için 35 – 40 yıl bekleme lüksümüz bulunmamakta. Hedefimiz ilk ihracat TIR’larını 2 sene içinde bölgeden hareket ettirmek.”

“Kolombiya’dan avantajlı konumdayız”

Yer kirazının Latin Amerika ülkesi Kolombiya’nın 2008 yılında 2 numaralı ihraç ürünü olduÄŸunu ve geçen yılki ihracat miktarının Silifke Bölgesi çilek ihracatı kadar; yani 23 milyon dolar olduÄŸunu bildiren Selami Gedik, “Ãœstelik Kolombiya ana tüketim merkezlerinden biri olan Avrupa kıtasına 3 haftalık denizyolu mesafesinde. Silifke ise Avrupa’nın kalbine 5 günde inebilecek mesafede” dedi. Konuyla ilgili bölge çiftçisine eÄŸitimler vermeye baÅŸladıklarına da dikkat çeken Selami Gedik, 2 seri eÄŸitimin ardından 3. seri eÄŸitime baÅŸlamak üzere olduklarını söyledi. “Daha önce de söylediÄŸimiz gibi ilk ihraç TIR’ının bölgeden çıkışı konusundaki hedef 700 gün” diyen Gedik, AKÄ°B bünyesinde 3 ayrı grup oluÅŸturulduÄŸunu ve bu grupların pazarlama modellemeleri üzerinde hızlı bir çalışma içine girdiklerini dile getirdi. Günümüzde Kolombiya kökenli yer kirazının Türkiye’de Hollanda üzerinden ithal edildiÄŸini anlatan Selami Gedik, kilosunun ise 150 TL’den satıldığını ve kolayca alıcı bulduÄŸunu ifade etti.

“Senede 4 kez meyve alınıyor”

Yer kirazının 90 günde olgunlaÅŸtığını ve senede 4 kez meyve alındığını bildiren Selami Gedik, ürünün aynı zamanda vitamin deposu olup besin deÄŸerinin yüksek olması nedeniyle okul çağındaki çocukların tüketimini cazip kıldığını vurguladı. Ä°drar söktürücü özelliÄŸi, gut ve romatizma tedavisinde mucize yaratan yer kirazının böbrek ve idrar yolları taÅŸlarını parçalıyor, mide suyunu boÅŸaltıp karaciÄŸer ÅŸiÅŸlerini gideriyor olması açısından da önem taşıdığına deÄŸinen Gedik, “Güney Amerika’da yüzlerce yıldan bu yana deri, ÅŸeker, kalp ve idrar yolu hastalıkları tedavisinde kullanıldığı gibi ilaç sanayinde yoÄŸun ÅŸekilde hammadde olarak iÅŸlem görüyor. C vitamini deÄŸerleri portakaldan daha fazla olan yer kirazı potasyum bakımından en zengin meyve” diye konuÅŸtu.

Ãœrünün faydalarının saymakla bitmeyeceÄŸine iÅŸaret eden Selami Gedik, “Yer kirazı ayrıca içerdiÄŸi karoten sayesinde serbest radikalleri etkisiz hale getirerek yaÅŸlanmayı geciktirmekte, güneÅŸin zararlı etkilerinden ve cilt kanserinden korumakta, metabolizmayı hızlandırmakta ve kan dolaşımını düzenlemektedir” ifadelerini kullandı.

“Sera ve açık alanda yetiÅŸtirmek mümkün”

Ãœrünün seralarda ve don görmeyen açık alanlarda yetiÅŸtirilebileceÄŸini anlatan Selami Gedik, Ph deÄŸeri 5-6′nın üzerindeki topraklarda rahatlıkla yetiÅŸtirilebildiÄŸini söyledi. Domates zararlılarının hemen hemen aynısının tehdidi altında olup çok yıllık, bakımı kolay bir bitki olduÄŸunu kaydeden Gedik, geliÅŸimi için sadece çok az bir budamanın yeterli olduÄŸunu söyledi. DoÄŸal korumalı ürünün yemesinin de oldukça pratik olduÄŸunu vurgulayan Selami Gedik, “Dış yapraklar açıldıktan sonra kolayca aÄŸza atılıyor, taÅŸ çekirdek yok, sadece incir çekirdeÄŸinden daha küçük yutulabilen çekirdekleri var. Pasta, marmelât ve reçel yapımında 1 numaralı yardımcı ürün” ifadesini kullandı.

Yorum bırak