Üretici Yer Kirazına Alışıyor

Cuma, Temmuz 17th, 2009

MERSİN- Kilogramı 120-175 lira arasında ithal edilirken, dönemin Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve Akdeniz İhracatçı Birliklerinin(AKİB) girişimiyle Mersin`in Silifke ilçesinde deneme üretimlerine başlanan yer kirazına, Türkiye`nin dört bir yanından fidan talebi geldiği, piyasadaki fiyatın ise 15-20 liraya kadar gerilediği bildirildi.

AKİB Genel Sekreteri Selami Gedik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 13 Martta AK Parti Mersin Milletvekili Tüzmen`in de katkılarıyla Silifke ilçesine bağlı Atakent beldesindeki Kapızlı Mahallesinde 2 dönümlük alan üzerinde örnek seranın açılışının gerçekleştirildiğini hatırlattı.

Açılışın ardından Mersin ve ilçelerinin yanı sıra Adana, Denizli, Manisa, Antalya ile tüm Karadeniz bölgesi başta olmak üzere ülke genelinde tanıtım faaliyetlerine geçtiklerini anlatan Gedik, halen Kapızlı Mahallesindeki serada üretilen ürünlerin tanıtım amaçlı çeşitli bölgelere gönderildiğini ifade ederek, şöyle devam etti:

“Kilogram fiyatını 120-175 lira arasından ithal ettiÄŸimiz bu ürün artık, 15-20 lira civarında satın alınabiliyor. Henüz ülkemizde yeteri kadar bilinmeyen ve tüketimi de buna baÄŸlı olarak az olan yer kirazı, yurt dışında ciddi bir pazar payına sahip. Ãœretimini Mersin`den baÅŸlattığımız bu ürün, üreticiler tarafından da ilgiyle takip edilmeye baÅŸlandı. Çünkü alternatif bir ürün olması nedeniyle hem talep çok, hem de fiyatı bir çok ürüne göre oldukça yüksek.“

Ürünün tanıtım faaliyetlerini sürdürdüklerine dikkati çeken Gedik, şöyle konuştu:

“Ãœretimi daha da artırmak için tanıtım faaliyetlerinin yanı sıra pazarlanmasına da yardımcı olacağız. Bu meyvenin tıpkı çilekte olduÄŸu daha geniÅŸ kitleler için gelir kaynağı olması ve uygun koÅŸulların oluÅŸması ile üretimin bir zaman sonra ihracata yönlendirilmesi hedeflenmekte.“

Yorum bırak