Ãœreticiye “Rekabet Edilebilir Farklı Ãœrüne Yönelin” ÇaÄŸrısı

Pazartesi, Temmuz 13th, 2009

Ãœreticiye

Bakan Tüzmen, partisinin seçim çalışmalarına destek vermek üzere bulunduğu Mersin`de, yaptığı açıklamada, Türkiye`de geçen yıl 12 milyar dolarlık tarım ürünleri ihracatı gerçekleştirildiğini hatırlatarak, bunun daha da üst seviyelere çıkarılabileceğini söyledi.

Türkiye`nin bir çok alanda olduÄŸu gibi tarım alanında da önemli potansiyele sahip olduÄŸunu, hükümet olarak bunu harekete geçirebilmenin gayreti içerisinde olduklarını ifade eden Tüzmen, “Çin gibi bir ülke bile, belki bizimle çok sayıda alanda rekabet edebilir. Ama biz gerek güneÅŸi gerekse toprak yapısıyla öyle bir ülkeyiz ki, tarım ürünlerinde rekabet edemez“ dedi.

Ãœreticilere “alternatif ürünlere yönelin“ çaÄŸrısında bulunan Tüzmen, şöyle devam etti:

“Bilindik tarım üretimiyle potansiyellerimizi harekete geçirmemiz zor. Çünkü, herkesin ürettiÄŸini satarak, rekabet edemeyiz. Bu nedenle alternatif üretimi ön plana çıkarmalıyız. Yani tamamen kendi üretimimiz olan, bize özgü ürünlerle piyasaya çıkmalıyız. Böylelikle, alternatif üretimler, ülkeler arası rekabetimizi artırırken, üreticimizi de mutlu eder. Öyle ki, alternatif ürünlerle hem üreticimizi zengin edeceÄŸiz hem de ithalatı azaltıp, ihracatı artıracağız“

Yer kirazı önerisi

Bakan Tüzmen, alternatif üretim kapsamında çiftçilere “yer kirazına (Physalis) ağırlık verin“ çaÄŸrısında bulundu.

Yer kirazının ağırlıklı olarak ekvator ile Ant daÄŸlarının kesiÅŸtiÄŸi bölgede yer alan Bolivya`da üretildiÄŸini ve 50 milyon dolarlık bir pazara sahip olduÄŸunu ifade eden Tüzmen, “Yer kirazını üreticimize tanıtmak için geçtiÄŸimiz günlerde Silifke`de bir etkinlik yaptık. Ãœrünü çiftçiyle buluÅŸturduk. Örnek serası da hazır ÅŸekilde bekliyor. Katma deÄŸeri yüksek olan ve fide konusunda da destek sunacağımız bu ürünü, çiftçilerin gidip incelemesini bekliyoruz. EÄŸer bu ürünü çiftçiye tanıtabilip, üretimini yaygınlaÅŸtırırsak, bu üründen çok ciddi paralar kazanabiliriz“ diye konuÅŸtu.

Yorum bırak