Yer Kirazı Deneme Üretiminden Geçti

Salı, Ekim 13th, 2009

Yer Kirazı Deneme Üretiminden Geçti

Mersin`in Silifke ilçesine bağlı Atakent Beldesinde iki dönümlük arazide deneme üretimi gerçekleştirilen yer kirazı, üreticilere tanıtıldı.

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Atakent beldesindeki Kapızlı Mahallesinde gerçekleştirilen yer kirazı tanıtım toplantısında, yer kirazı ile ilgili üretim fikrinin kasım ayında doğduğunu ve çok kısa sürede deneme üretiminin gerçekleştirildiğini söyledi.
Mersin için her zaman tarım, turizm, taşımacılık, teknoloji ve ticareti içeren “5T“ modelini geliÅŸtirmek istediklerini belirten Tüzmen, çalışmalarına da bu yönde ağırlık verdiklerini ifade etti. Söz konusu sektörlerin her birinde önemli adımlar attıklarını vurgulayan Tüzmen, tarım üretimlerinin ve bunların ihracata yaptığı katkıya iÅŸaret etti.
Özellikle son dönemlerde yaptıkları çalışmalarla tarımda ciddi atılımlar gerçekleştirdiklerini bildiren Tüzmen, şöyle devam etti:
“Biz, tarımdan lojistiÄŸe, turizmden teknolojiye kadar önemli çalışmalar yaptık. Ama asıl önemli olan tarımda çeÅŸitliliÄŸi yakalayabilmek. Burada 80 yıl önce Gazi ÇiftliÄŸi vardı. O günlerden sonra ne yaptıysanız burada o kadar geliÅŸme yaÅŸandı. Ama artık o devirler geride kaldı. Artık sürekli olarak geliÅŸip, ürün çeÅŸitliliÄŸine ağırlık vermeliyiz. Silifke halkı 35 sene önce çilekle tanıştı. Ä°lk baÅŸlarda üretici, (Acaba tutar mı, para kazanır mıyız?) dedi. Ama bugün öyle bir noktaya geldik ki, Silifke deyince herkesin aklına, lezzetli ve hoÅŸ kokulu çilek geliyor.“
“Bugün tarihi bir gün yaşıyoruz“ diyen Bakan Tüzmen, şöyle konuÅŸtu:
“Neden? Çünkü, ben Mersin`de tropik meyvelerin yetiÅŸebileceÄŸine inanıyorum. Bugün yer kirazını kendi imkanlarıyla yetiÅŸtirenler var. Ama bunlar ihracat aracılığıyla deÄŸerlendirilmezse, bir önem taşımıyor. Yer kirazını üretmesi çok kolay. Bunu ispatlamak için burada deneme üretimi yaptırdım. Bizim üreticimiz; yanında 2 kiÅŸi bir ÅŸey yapınca 4 kiÅŸi daha aynı ÅŸeyi yapmaya baÅŸlar. Ama herkes aynı ÅŸeyi ürettiÄŸi zaman dünyada para kazanamazsın. Bırak dünyayı Türkiye`de bile kazanamazsın.“
Konuşmasında üreticilere de seslenen Tüzmen, şunları kaydetti:
“Katma deÄŸeri yüksek bu ürün doÄŸal ortamda da yetiÅŸiyor. Ãœstelik fide konusunda da sizleri destekleyeceÄŸiz. Yer kirazı, yaÅŸ meyve sebze olarak ya da dondurulup satılabiliyor. Yani ihracatı kolay. Hem iç hem de dış piyasada kullanılma olanağı var. Ayrıca çok da ÅŸifalı bir ürün. Bizi izlemeye devam edin ve ürüne sahip çıkın. Mersin kalitesiyle bunları satacaksınız ve aynı kalitede de para kazanacaksınız.“

DİĞER KONUŞMACILAR

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi de Türkiye`de üretimi yeni olan yer kirazının, tanıtımının önemine dikkati çekti.
Tarım ihracatının, ihracatta yüzde 17`lik bir paya sahip olduÄŸu belirten BüyükekÅŸi, “Tarım sektörü, istihdama yaptığı katkı ve ihtiyaç duyduÄŸu ham madde ithalatının düşük olması nedeniyle önem taşıyor. Tarım ihracatında Türkiye`nin alacağı yol var. Bu konuda katma deÄŸeri yüksek ürünlerin yetiÅŸtirilmesi önemli yer tutuyor. Bu açıdan bakıldığında bugün atılan adım çok önemli. Ä°hracatı geliÅŸtirmek istiyorsak, alternatif ürünlere de önem vermeliyiz“ dedi.
Mersin Valisi Hüseyin Aksoy da, Devlet Bakanı Tüzmen`in “fikir babalığı“ yaptığı projenin kentteki tarım faaliyetlerinin geliÅŸmesi açısından önemli olduÄŸunu vurguladı.
Kentin tarım sektöründe önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirten Aksoy, Mersin`de tarım, turizm ve lojistik konusunda 3 sektörün öne çıktığını kaydetti.
Bu nedenle çalışmaları ağırlıklı olarak bu sektörler üzerinde yoğunlaştırdıklarını bildiren Aksoy, şunları kaydetti:
“Mersin`de çok daha iyi bir tarım politikası izlemek için master projelerimizi hazırladık. Ãœreticilerin bir takım eksik ve yanlış bilgilere sahip olduÄŸunu görüyoruz. En büyük eksikleri ise bu sene salatalık para ettiyse gelecek sene herkesin ona yönelmesi. Ama gelecek sezon o ürün bol olunca sıkıntı yaşıyorlar. Ama artık yaptığımız alternatif ürün arayışlarıyla bu sıkıntıların önüne geçmiÅŸ olacağız.“
Protokol, konuÅŸmaların ardından üreticilerle birlikte, yer kirazının yetiÅŸtirildiÄŸi “örnek serayı“ gezdi. Toplantıya, Akdeniz Ä°hracatçı Birlikleri (AKÄ°B) BaÅŸkanlar Kurulu BaÅŸkanı Bülent Aymen, Silifke Kaymakamı Ahmet BeyoÄŸlu ile çok sayıda davetli ve üreticiler katıldı.

YER KÄ°RAZI HAKKINDA

Meyveleri taze olarak tüketilebilen ve kullanım alanı oldukça geniş olan yer kirazı (Physalis), sahip olduğu aroma ve mayhoş tattan dolayı meyveleri tüm dünyada pastacılıkta, sos ve marmelat yapımında, meyve salatalarında ve tatlılarda kullanılıyor.
Anavatanı Güney Amerika olan yer kirazı C, B1, B2, B3, karoten vitamin ve mineralleri açısından zengin bir meyve olmasının yanı sıra, 100 gramında yüzde 6 şeker ihtiva ediyor. Kandaki ürik asidi atması, içerdiği karoten sayesinde serbest radikalleri etkisiz hale getirerek yaşlanmayı geciktirmesi, metabolizmayı hızlandırıp, kan dolaşımını düzenlemesi faydalarından sadece bir kaçı.
Meyve, bitkisel ilaçların yapımında kullanılmak üzere sanayide de değerlendiriliyor.

1 Yorum Üzerinde “Yer Kirazı Deneme Ãœretiminden Geçti”


  1. ünver bayar Diyor:

    yerkirazı yetiÅŸtirmek istiyorum ama nereye satacagım nasıl pazarlayacagım bilmiyorum ilgilenenlerle irtibat kurmak istiyorum saygılar….

Yorum bırak