Yer Kirazı – Physalis – Çifçiyle BuluÅŸtu

Cuma, Ekim 2nd, 2009

Yer kirazı (Physalis) Çifçiyle Buluştu

Mersin İline bağlı Silifke ilçesinde, iki dönümlük deneme parselinde üretimi yapılan yer kirazı, üreticilerimizin beğenisine sunuldu.
Akdeniz Ä°hracatçı BirliÄŸinin(AKÄ°B) yaptığı yazılı açıklamaya göre, tarımsal üretime alternatif tatlar kazandırmak amacıyla Silifke’nin Kapızlı mevkisinde iki dönümlük deneme arazisinde, Orjini Güney Amerika olan yer kirazının (Physalis) deneme üretimi gerçekleÅŸtirildi.

AKÄ°B’e ait olan örnek serada üretimi gerçekleÅŸtirilen yer kirazının üretim ve pazarlama koÅŸulları,  Devlet Bakanı KürÅŸad Tüzmen’in de katıldığı toplantıda çiftçiye tanıtıldı.. Tarım Ä°l Müdürlüğünde görevli uzman  Kubilay Derin’in Akdeniz Ä°hracatçı Birlikleri- Silifke EÄŸitim ve Dinlenme Tesislerinde yaptığı sunum ardından örnek serada inceleme yapıldı.

Dünyada 50 milyon dolarlık bir pastaya sahip olan ve kilosu 175 TL’ye ithal ediliyor.  Mısır Kraliçesi “Cleopatra’nın Hazinesi” olarak adlandırılan yerkirazı, dünyada lüks tüketim alanında en çok tercih edilen meyveler arasında yer alıyor. SaÄŸlık açısından birçok özelliÄŸi bulunan kirazın Türkiye’deki satış fiyatı 175 TL. Yerli üretim halinde ise hedef iç pazarda kirazın fiyatını 25 TL’ye indirmek. Proje 4 ayda hayata geçirildi.

Yapılan açıklamaya göre, meyveleri taze olarak tüketilebilen ve  kullanım alanı da oldukça geniş olan yer kirazı(Physalis), aroması ve mayhoş tadı dolayısıyla pastacılıkta, sos ve marmelat yapımında, meyve salatalarında ve tatlılarda kullanılıyor. C, B1, B2, B3, karoten vitamin ve mineralleri açısından zengin bir meyve olan yer kirazı, 100 gramında yüzde 6 şeker ihtiva ediyor. Yer kirazı tüketiminin, kandaki ürik asidi attığı, serbest radikalleri etkisiz hale getirerek yaşlanmayı geciktirdiği, kan dolaşımını düzenlediği belirtiliyor.

İncelemelere katılan  Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, tarım üretimlerinin ve bunların ihracata yaptığı katkıya işaret etti.

Özellikle son dönemlerde yaptıkları çalışmalarla tarımda ciddi atılımlar gerçekleştirdiklerini bildiren Tüzmen, şöyle devam etti:

Yer kirazı (Physalis) Çifçiyle Buluştu

“Biz, tarımdan lojistiğe, turizmden teknolojiye kadar önemli çalışmalar yaptık. Ama asıl önemli olan tarımda çeşitliliği yakalayabilmek. Burada 80 yıl önce Gazi Çiftliği vardı. O günlerden sonra ne yaptıysanız burada o kadar gelişme yaşandı. Ama artık o devirler geride kaldı. Artık sürekli olarak gelişip, ürün çeşitliliğine ağırlık vermeliyiz. Silifke halkı 35 sene önce çilekle tanıştı. İlk başlarda üretici, (Acaba tutar mı, para kazanır mıyız?) dedi. Ama bugün öyle bir noktaya geldik ki, Silifke deyince herkesin aklına, lezzetli ve hoş kokulu çilek geliyor.”

“Bugün tarihi bir gün yaşıyoruz” diyen Bakan Tüzmen, şöyle konuştu:

“Neden? Çünkü, ben Mersin’de tropik meyvelerin yetiÅŸebileceÄŸine inanıyorum. Bugün yer kirazını kendi imkanlarıyla yetiÅŸtirenler var. Ama bunlar ihracat aracılığıyla deÄŸerlendirilmezse, bir önem taşımıyor. Yer kirazını üretmesi çok kolay. Bunu ispatlamak için burada deneme üretimi yaptırdım. Bizim üreticimiz; yanında 2 kiÅŸi bir ÅŸey yapınca 4 kiÅŸi daha aynı ÅŸeyi yapmaya baÅŸlar. Ama herkes aynı ÅŸeyi ürettiÄŸi zaman dünyada para kazanamazsın. Bırak dünyayı Türkiye’de bile kazanamazsın.”

Konuşmasında üreticilere de seslenen Tüzmen, şunları kaydetti:

“Katma değeri yüksek bu ürün doğal ortamda da yetişiyor. Üstelik fide konusunda da sizleri destekleyeceğiz. Yer kirazı, yaş meyve sebze olarak ya da dondurulup satılabiliyor. Yani ihracatı kolay. Hem iç hem de dış piyasada kullanılma olanağı var. Ayrıca çok da şifalı bir ürün. Bizi izlemeye devam edin ve ürüne sahip çıkın. Mersin kalitesiyle bunları satacaksınız ve aynı kalitede de para kazanacaksınız.”

Kaynak : www.gencziraat.com

3 comments Üzerinde “Yer Kirazı – Physalis – Çifçiyle BuluÅŸtu”


  1. ayse ertaÅŸ Diyor:

    ben de yetiş tirmek istiyorum ama yeterli bilgim yok nezaman dikil cek havası nasıl olacak ben manisa dan atıyorum melimi bil gilendiriseniz sevini rim teşekkürler


  2. ömer ünnü Diyor:

    ben buürünü kaseride yetiştirebilirmiyim bukonuda bilgiverir seniz sevinirim


  3. özer muluk Diyor:

    Ben mersinin bozyazı ilçesinde ikamet etmekteyim.seracılıkla ugrasıyorum.yıllardır salatalık ekiyoruz. alşternatif bır tarım ürünü olarak bu ürünü nasıl yetiştirebilirim.

Yorum bırak