Yer Kirazı Şimdilik Yüz Güldürdü

Çarşamba, Eylül 16th, 2009

Yer Kirazı Şimdilik Yüz Güldürdü

Denizli Merkez, Tavas ve Çal ilçelerinden sonra Acıpayam ilçesinde de Yer kirazı (Physalis) denemesi olumlu sonuç verdi. İlk etapta kazanclı gibi görünen bitkinin pazar payı araştırılıyor.

2009 nisan ayında Acıpayam merkeze 3 km uzaklıktaki Pınaryazı (Selleri) köyüne dikilen 5 adet yer kirazı meyvesini verdi. Yaklaşık 1 metreye kadar boy atan yer kirazı meraklılar tarafından ilgiyle izleniyor.

Özellikle seçiçi toprak istemeyen suyu ve güneşi seven bir bitki olan yer kirazının Acıpayamda da ilgi görmesi bekleniyor.Meyvelerinin tadı ise bir çok tropikal meyveler gibi hoş kokulu ve lezzetli.

Acıpayamlı çiftçiler İlçe tarım müdürlüğünden bu konuda çalışma yapmasını isteyerek bilgilendirilmeyi beklediklerini söylediler.

Güney Amerika’da halk tarafından deri, ÅŸeker, kalp, verem ve idrar yolu hastalıklarının tedasinde uzun yıllardır kullanılan bir bitkidir. Kandaki fazla ürik asitin atılmasına yardımcıdır. Bu nedenle Gut hastalığının tedavisinde 200 yıldan beri, bilinen en doÄŸal tedavi yönetemi olarak kullanılan bir meyvedir.

Sadece meyveleri değil aynı zamanda kökleri ve yeşil kısımlarıda bazı ilaçların yapımında kullanılmaktadır. Bitkinin köklerinde ve yeşil kısmında 8 ayrı alkoloid bulunur. Elde edilen alkoloidler, bitkisel kökenli ilaçların yapımında kullanılmak üzere sanayide değerlendirilirler.

Yer kirazı, C, B1, B2, B3, Keroten gibi bir takım vitamin ve mineraller açısından zengin bir meyvedir. Potasyum içeriği bakımından zengin meyvelerden biridir. Yine önemli miktarlarda vitamin B içerir. Daha olgun meyvelerin daha yüksek miktarlarda beta karoten ihtiva ettiği bilinmektedir. Besin değerlerinin çok yüksek olması ve içeriğindeki kalsiyum nedeni ile özellikle okul öncesi çocukların beslenmesinde tavsiye edilir.

Yer Kirazı, içerdiği karoten sayesinde serbest radikalleri etkisiz hale getirerek yaşlanmayı geciktirici etki gösterir. Cildi güneşin zararlı etkilerinden ve cilt kanserinden korumaya yardımcı olur. Ayrıca metabolizmayı hızlandırır, kan dolaşımını düzenler. Idrar söktürücü özelliği de vardır.

3 comments Üzerinde “Yer Kirazı Şimdilik Yüz Güldürdü”


 1. NEVİN ÖZER Diyor:

  MERHABA
  ESKİ BİR HABER FAKAT BEN DAHA YENİ OKUDUM. ÇÜNKÜ YER KİRAZIYLA YENİ İLGİLENMEYE BAŞLADIM.BENİM SİZDEN BİR RİCAM OLACAK. YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM


 2. ramazanÅŸen Diyor:

  burdurda yaşıyorum ve bende yetiştirmek istiyorum fidanını temin etmek istiyorum.


 3. hamide ışık Diyor:

  bursa inegölde yetiştirmek istiyoruz.bu konu hakkında bilgi edinebilirmiyiz sizden bu meyveleri satma olanağı nasıl acaba.

Yorum bırak