Yer Kirazı, Türkiye İçin Önemli Bir İhraç Ürünü Olabilir

Çarşamba, Eylül 16th, 2009

Tarım sektörü, global krize raÄŸmen hedef büyüttü. Türkiye’nin yanı sıra 10 ülkeden toplam 200 firma, Mersin’de bu yıl 4.’sü gerçekleÅŸtirilecek olan Uluslararası Tarım Fuarı’nda buluÅŸacak. Fuarda, anavatanı Güney Amerika’nın ardından ilk kez Mersin’de üretilen yer kirazı da görücüye çıkacak.

Tarım sektörü, global krize raÄŸmen hedef büyüttü. Türkiye’nin yanı sıra 10 ülkeden toplam 200 firma, Mersin’de bu yıl 4.’sü gerçekleÅŸtirilecek olan Uluslararası Tarım Fuarı’nda buluÅŸacak. Fuarda, anavatanı Güney Amerika’nın ardından ilk kez Mersin’de üretilen yer kirazı da görücüye çıkacak.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) tarafından 1-4 Nisan 2009 tarihleri arasında organize edilecek olan ‘Mersin 4. Uluslararası Tarım Fuarı’ ile ilgili olarak Mersin Tüccar Kulübü’nde bir tanıtım toplantısı düzenlendi. Burada konuÅŸan MTSO Yönetim Kurulu BaÅŸkanı Şerafettin AÅŸut, bugün gelinen noktada Mersin’in gerek üretim, gerekse de ihracat potansiyeli bakımından Türkiye’de tarım sektörünün merkezi konumunda olduÄŸunu vurguladı. AÅŸut, dünya genelinde yaÅŸanan ekonomik krize raÄŸmen kentteki tarım
sektörünün hedef küçültmediğini, aksine hedefini yüksek tutarak ciddi bir ihracat rakamının yanında önemli bir üretim kapasitesiyle de tüm dünyada dikkatleri üzerine çekmeyi başardığını anlattı.
2009 yılının Ocak-Şubat dönemi ile bir önceki 2008 yılının aynı dönemini yaÅŸ meyve-sebze sektörü açısından deÄŸerlendiren AÅŸut, deÄŸerde yüzde 29, tonajdaysa yüzde 47′lik bir artış yaÅŸandığını ve Mersin’in ÅŸu anda dünya ölçeÄŸinde bölgesinde en güçlü konumda yer aldığını söyledi. AÅŸut, tarım sektöründe 20 milyar dolarlık ihracat hedefinin gerçekleÅŸtirilmesinde kentin önemli bir kaynak olarak görüldüğünün altını çizdi.

Fuarla ilgili açıklamalarda da bulunan AÅŸut, geçen yıl düzenlenen fuara 160 firmanın katıldığını hatırlatarak, bu yıl krize raÄŸmen fuara Türkiye’nin yanı sıra Ä°talya, Fransa, Ä°srail, Güney Kore, Almanya, Suriye, Hollanda, Mısır, Sırbistan ve Ä°ngiltere’den toplam 200 firmanın katılacağını açıkladı. Tüm bunların yanında Akdeniz Ä°hracatçı Birlikleri’nin (AKÄ°B) organizasyonunda Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Rusya, Suriye, Ukrayna, Sudan ve Türkmenistan’dan da alım heyetlerinin
fuar kapsamında Mersin’e geleceÄŸine iÅŸaret eden Şerafettin AÅŸut, ayrıca Ãœrdün, Suudi Arabistan, Ä°talya, Yunanistan, Suriye, Irak, Hindistan ve Romanya’dan da iÅŸadamlarının fuara ziyaretçi olarak geleceÄŸini söyledi. Tarımda ciddi bir finansman sıkıntısı yaÅŸandığını belirten AÅŸut, bu noktada da çiftçilerin sorunlarına yanıt aranabilmesi amacıyla eski Devlet Bakanı Ayfer Yılmaz’ın konuÅŸmacı olarak katılacağı “Tarımsal Yatırımların Finansmanı” konulu bir toplantı düzenleneceÄŸini kaydetti.
Dünyada yaÅŸ meyve-sebze pazarında 50 milyon dolarlık bir ihracat hacmine sahip olan ve anavatanı Güney Amerika’nın ardından ilk kez AKÄ°B öncülüğünde Mersin’de yetiÅŸtirilen ‘yer kirazı’nın da fuarda görücüye çıkacağını anlatan AÅŸut, bölge çiftçilerinin ürünü tanımaları açısından örnek seralarda sergilenen meyvenin Türkiye açısından önemli bir ihraç ürünü haline gelebileceÄŸini söyledi.

MERSÄ°N 4. ULUSLARARASI TARIM FUARI
1-4 Nisan 2009 tarihleri arasında YeniÅŸehir Fuar Merkezi’nde gerçekleÅŸtirilecek olan ‘Mersin 4. Uluslararası Tarım Fuarı’, MTSO tarafından düzenleniyor. Fuar, Dış Ticaret MüsteÅŸarlığı, KOSGEB, Türkiye Ziraat Odaları BirliÄŸi ve Mersin BüyükÅŸehir Belediyesi tarafından da destekleniyor. Türkiye’nin yanında 10 ülkeden 200 firmanın katılımıyla kapılarını açacak olan fuarda; seracılık malzeme ve ekipmanları, tarım makineleri ve ekipmanları, sebze ve meyve iÅŸleme ve paketleme, tohum, gübre, bitki korumaları,
sulama makine ve ekipmanları, organik tarım uygulamaları, süs bitkileri, peyzaj malzemeleri, hayvancılık ekipmanları, balık yemi, fide, fidan ve süt ekipmanlarının sergileneceği bildirildi.

Yorum bırak