Yer Kirazına Pazar Aranıyor

Çarşamba, Eylül 16th, 2009

Akdeniz Ä°hracatçı Birlikleri (AKÄ°B) Genel Sekreteri Selami Gedik, yer kirazının deneme üretimini baÅŸarıyla gerçekleÅŸtirdiklerini belirterek, “Bölgede üreticiye ihraç edebileceÄŸi alternatif ürün yaratmaya çalışıyoruz” dedi.

Eski Devlet Bakanı ve AK Parti Mersin Milletvekili Kürşad Tüzmen’in katkılarıyla Silifke ilçesine bağlı Atakent beldesindeki Kapızlı Mahallesinde 2 dönümlük alanda üretilen yer kirazı için pazar arayışları başladı.

Bu kapsamda, üretimin artmasıyla birlikte ihraç edilir duruma gelecek olan yer kirazının pazarlanacağı ülkeleri şimdiden belirlemek amacıyla AKİB toplantı salonunda proje yarışması düzenlendi.

Yarışmada, AKÄ°B’in önderliÄŸinde AB’den alınan hibe ile KOBİ’leri ihracata yönlendirmek amacıyla eÄŸitime tabi tutulan 19 “Dış Ticaret Koçu”, tüketimin yoÄŸun olduÄŸu Rusya, Hollanda, Almanya, Dubai, ABD ve Ä°spanya’ya yönelik projelerini sundu.

AKİB Genel Sekreteri Gedik, etkinlik öncesi yaptığı açıklamada, yer kirazının deneme üretiminin başarıyla gerçekleştirildiğini belirterek, bölgede üreticiye, ihraç edebileceği alternatif ürün yaratmaya çalıştıklarını söyledi.

Henüz Türkiye’de yeteri kadar bilinmeyen ve tüketimi de buna baÄŸlı olarak az olan yer kirazının yurt dışında ciddi bir pazar payına sahip olduÄŸunu anlatan Gedik, “Ãœretimini Mersin’den baÅŸlattığımız bu ürüne, Türkiye’nin her yerinden talep gelmeye baÅŸladı. Ãœretimin yaygınlaÅŸmasıyla bu ürünü ihraç eder konuma geleceÄŸiz. Bu nedenle ÅŸimdiden ihraç edeceÄŸimiz ülkeler üzerine çalışmalar yapmaya baÅŸladık” diye konuÅŸtu.

Geçen yıl Göksu deltasından yapılan çilek ihracatının 23 milyon dolar civarında olduğunu vurgulayan Gedik, şöyle konuştu:

“Arife hanım 1967 yılında Göksu deltasındaki köylülere çilek fidelerini verip ’bunu dikin, çıkan meyveyi yersiniz, artanı da satarsınız’ dediÄŸi zaman uzun süre köylerden kovuldu. Ama ÅŸimdi çilek, yörenin en önemli gelir kaynağı oldu. Yer kirazının da bu noktaya geleceÄŸine inanıyoruz.”

Yorum bırak