Yer Kirazında Deneme Tamam

Cuma, Ekim 2nd, 2009

Yer Kirazında Deneme Tamam

Denizli Merkez, Tavas ve Çal ilçelerinden sonra Acıpayam ilçesinde de Yer kirazı (Physalis) denemesi olumlu sonuç verdi.

2009 Nisan ayında Acıpayam merkeze 3 kilometre uzaklıktaki Pınaryazı (Selleri) köyüne dikilen 5 adet yer kirazı meyvesini verdi. Yaklaşık 1 metreye kadar boy atan yer kirazı meraklılar tarafından ilgiyle izleniyor. Özellikle seçici toprak istemeyen suyu ve güneşi seven bir bitki olan yer kirazının Acıpayam’da da ilgi görmesi bekleniyor. Meyvelerinin tadı ise birçok tropik meyve gibi hoş kokulu ve lezzetli. Acıpayamlı çiftçiler ilçe tarım müdürlüğünden bu konuda çalışma yapmasını isteyerek bilgilendirilmeyi beklediklerini söyledi.

Yer kirazı Güney Amerika’da halk tarafından deri, şeker, kalp, verem ve idrar yolu hastalıklarının tedavisinde uzun yıllardır kullanılan bir bitki. Kandaki fazla ürik asitin atılmasına yardımcı. Bu nedenle Gut hastalığının tedavisinde 200 yıldan beri, bilinen en doğal tedavi yöntemi olarak kullanılan bir meyve. Sadece meyveleri değil aynı zamanda kökleri ve yeşil kısımları da bazı ilaçların yapımında kullanılıyor. Bitkinin köklerinde ve yeşil kısmında 8 ayrı alkoloid bulunuyor. Elde edilen alkoloidler, bitkisel kökenli ilaçların yapımında kullanılmak üzere sanayide değerlendiriliyor. Yer kirazı, C, B1, B2, B3, Keroten gibi bir takım vitamin ve mineraller açısından zengin bir meyve. Ayrıca Potasyum içeriği bakımından da zengin. Yine önemli miktarlarda B vitamini içeriyor. Yer Kirazı, içerdiği keroten sayesinde yaşlanmayı geciktirici etki de gösteriyor. Cildi güneşin zararlı etkilerinden ve cilt kanserinden korumaya yardımcı oluyor. Ayrıca metabolizmayı hızlandırıp, kan dolaşımını düzenliyor.

3 comments Üzerinde “Yer Kirazında Deneme Tamam”


  1. ünver bayar Diyor:

    ben bu meyve hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorum basvuracagım yakın yerleri ögrenmek isterim üretimi icin ilgileniyorum tesekkürler….


  2. yüksel kaygısız Diyor:

    yer kirazı benim çok ilgimi çekti daha önce doğal olarak yetişenlerini görüyordum bu bölgede ama kültürünü bilmiyordum bu sezon bir deneyip görmek istiyorum yardım ve önerilerinizi beklerim


  3. ALÄ° MINGIR Diyor:

    DENİZLİ KALE HABİBLER KÖYÜNDE 2000 M2 AÇIK ALAN YER KİRAZI DİKTİM.ÇİÇEKTEN GİREREK GÖVDEYİ İNEN SİYAH BAŞLI KÜCÜCÜK KURTCUKLAR VAR.BUNLAR MEYVE VE ÇİÇEĞİNE SÜREKLİ ZARAR VERİYOR.NASIL BİR MÜCADELE YAPABİLİRİM.GELİŞİMİ ÇOK GÜZEL.ÇİÇEK SIKLIĞI YAKLAŞIK 3-5 CM ARASI.BİTKİ GELİŞİMİNE UYGUN MUDUR?UZMAN YORUMU ALABİLİRSEM MEMNUN OLURUM.

Yorum bırak